Jak vybrat správnou postel

b_600_400_16777215_00_images_igallery_original_101-200_Dita-110.jpg

Nejdůležitějším kusem nábytku v každé ložnici je bezpochyby správná postel, kde trávíme až třetinu našeho života.

Pokud vám to rozpočet umožňuje, vždy vybírejte z kategorie dřevěné postele z masivu. Masivní dřevo vnese do vaší ložnice velký kus přírody, pocit příjemné vůně. Bytelnost a odolnost dřeva není ničím napodobitelná.

V případě levnějšího řešení jsou vhodné postele z masivního smrku nebo z borovice, které jsou dostupné již za pár tisíc korun.

Postele z buku a dubu, tedy tzv. tvrdých dřevin, pak z hlediska vzhledu a kvality uspokojí požadavky i náročnějších zákazníků.

Zajímavým a cenově dostupným řešením jsou postele s dýhovaným rámem, kdy výrobní cena klesá, ale užitná hodnota a vzhled přírodního dřeva zůstávají zachovány.

Rozměr postele volíme především podle velikosti ložnice nebo místnosti, do které má být postel určena. Průchod kolem postele by měl zůstat volný alespoň 50-60 cm. Optimální šířka pro manželské postele (dvojlůžka) je 180 cm (matrace 2x90 cm). Pokud máme menší byt nebo zařizujeme malou ložnici, volíme postel š. 160 cm (matrace 2x80 cm). Pokud řešíme spaní „pro jednoho“, nejčastěji vybíráme postele (jednolůžka) o rozměru 90x200 cm. Větší komfort spánku  pro jednoho pak nabízí postele š.120 nebo i 140x200 cm, které v případě potřeby nabízí prostor pro příležitostné spaní další osoby. Speciální kategorii tvoří postele s úložným prostorem, kde může být velikost upravena dle potřeby. Při volbě šířky postele je potřeba především u masivních postelí počítat s tloušťkou rámu 3–4 cm širší na každou stranu, než je rozměr matrace.                                                           

 


Postele s úložným prostorem, rozkládací a stohovatelné

MONA uloz. dub 54 102Řada z nás se však v ložnici potýká s otázkou, kam uložit přikrývky, povlečení a další nezbytné doplňky. Úložný prostor pod postelí může částečně tento problém vyřešit. Nejčastěji můžeme postel doplnit o zásuvky či šuplíky pod postel.  V případě, že nemáme v ložnici místo na vysunutí šuplíku, volíme raději postele s úložným prostorem v kombinaci s výklopným roštem. Rozkládací nebo stohovatelné postele řeší problém, kam uložit návštěvu nebo hosty.

Délku postele určuje výška osoby, která bude postel užívat. Nejčastější délka postele resp. matrace je 200 cm. U většiny postelí lze prodloužit délku na 210 či 220 cm tak, aby byla matrace alespoň o 15-20 centimetrů delší než je výška  osoby.

Nejprodávanější jsou postele v rozměru 160 nebo 180x200 cm, jednolůžka pak 90 nebo 80x200 cm.

Výška postele resp. ložné plochy se dá ovlivnit výběrem postele, výškou matrace nebo roštu. Standardně bývá lehací plocha nejčastěji cca 40-50 cm nad zemí, kdy je ulehání a vstávání pro dospělou osobu nejpohodlnější.  Starší lidé volí  spíše vyvýšené modely postelí s výškou ložné plochy cca 50-60 cm nad zemí.


Patrové postele šetří místo

patrove luzko 1 93V případě nedostatku místa v ložnici, dětském pokoji nebo v malých bytech, volíme patrové postele, pod kterými vznikne velký volný prostor. Ten je možno využít např. na zřízení malé pracovny, pro pohovku nebo skříňový nábytek.